Valuta

Bliv klar til din rejse i udlandet

Hæv euro i vores pengeautomater

I bankens indendørs pengeautomater kan du hæve op til modværdien af 10.000 kr. I de udendørs pengeautomater kan du hæve op til modværdien af 2.000 kr. Køb af euro i bankens pengeautomater er gratis for bankens kunder.

Valutaveksling

Valutaveksling koster 50 kr. for kunder i Ringkjøbing Landbobank. 

Forudbestilling af valuta

Fremmed valuta (bortset fra euro) skal bestilles i banken eller i Netbank minimum 7 dage før afhentning.

Skal du bruge mere end 25.000 kr. eller 3.000 euro:

  • Ved afhentning i Ringkøbing, skal det bestilles minimum 1 dag i forvejen.
  • Ved afhentning i filialer, skal det bestilles minimum 7 dage i forvejen.

Af sikkerhedsmæssige årsager har banken ikke større kontant- og valutabeholdninger liggende.

Minimum to kort til ferien

Husk: Skal du til udlandet, bør du medbringe mindst to internationale betalingskort i tilfælde af tyveri eller andre uheld.

Gode råd om valuta

For at sikre, at rejsen starter så godt som muligt, kan du klikke dig til nyttige informationer om en række landes pengeforhold.

Valutakort

Skal du på ferie i udlandet, kan det være en rigtig god idé at have Ringkjøbing Landbobank valutakort med på rejsen. Du kan nemlig få et overblik over valutakurserne, samtidig med at du har vigtige telefonnumre og dine egne tips - eller ting du skal huske - lige ved hånden.

Vælg det land du skal rejse til. Skriv evt. dine egne tips og notater, print kortet og fold det til kortformat, som markeret på printet.

Mere information

Beregningerne er kun vejledende
Ringkjøbing Landbobank påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod Ringkjøbing Landbobank for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Hold fingeren kortvarigt på billedet for at gemme det på din telefon/tablet

×
Bestil valuta i god tid

Kontakt din rådgiver i god tid, hvis du vil bestille kontant valuta til ferien. Du kan også selv bestille valuta her:

Bestil valuta

  • Valg af valuta
  • Dine kontaktdata
  • Afhentning
  • Godkend
  • Kvittering

Valg af valuta

Vejledende pris

0,00 DKK
Kurs 758,285 DKK for 100 EUR den 19.04.2018

Ønskede seddeltyper

  • Bestillinger for under 5.000 danske kroner til euro er det ikke nødvendigt at bestille i forvejen
  • Der kan forekomme op til 2 ugers levering på valuta
  • Valutaveksling koster kr. 50,- for kunder og kr. 100,- ikke-kunder
  • Bankens kunder kan gratis købe euro i bankens pengeautomater
  • Husk, at du nemt og billigt kan hæve valuta i udenlandske pengeautomater med både Visa/Dankort og MasterCard

Felter er obligatoriske og skal udfyldes

Omregn valuta

Kursen er Ringkjøbing Landbobanks referencekurs hentet 19. april 2018
0,00
  • Købskurs: 0,00 EUR
  • Middelkurs: 0,00 EUR
  • Salgskurs: 0,00 EUR

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Ringkjøbing Landbobanks referencekurs hentet 19. april 2018.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD448,67493,67
Brasilien, Brasilianske real, BRL154,69205,69
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN368,80392,80
Canada, Canadiske dollar, CAD462,23502,23
EU, Euro, EUR734,78758,28
Filippinerne, Filippinske peso, PHP10,5613,06
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED156,77173,77
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD71,6482,64
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,040,05
Israel, Israelske shekel, ILS162,46183,46
Japan, Japanske yen, JPY5,405,72
Kenya, Kenyanske shilling, KES5,306,80
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY88,83102,83
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK94,47105,47
Kuwait, Kuwait dinarer, KWD1826,392186,39
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR142,89167,89
Mexico, Mexikanske peso, MXN29,1638,16
New Zealand, New zealandske dollar, NZD419,73465,73
Norge, Norske kroner, NOK74,7278,97
Polen, Polske zloty, PLN172,76187,26
Rumænien, Rumænske lei, RON135,92168,92
Rusland, Russiske rubel, RUB8,8911,19
Saudi-Arabien, Saudi arabisk riyal, SAR150,42170,42
Schweiz, Schweiziske franc, CHF611,80631,80
Singapore, Singapore dollar, SGD439,54475,54
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR3,154,55
Storbritannien, Britiske pund, GBP841,27879,27
Sverige, Svenske kroner, SEK69,2773,02
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR45,3955,39
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,520,62
Taiwan, Taiwan dollar, TWD19,2022,50
Thailand, Thailandske baht, THB18,0719,77
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK28,9130,21
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY135,45163,45
USA, Us dollar, USD589,02616,52
Ungarn, Ungarske forint, HUF2,302,55